Scoala Gimnaziala
Nr. 1 Derna
Motto: "Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste"(Maica Tereza)
La multi ani Romania!

„SA  FITI  VOIOSI...
 
         [...] si sa stiti ca urmasii vostri, in ciuda puterilor lumii, sub acest steag pe care in nestiinta, in durere si in intuneric voi l-ati inaltat, desfasurat si sfintit, vor fi toti impreuna.!”spunea Nicolae Iorga in „Neamul Romanesc”, iar noi, elevi si cadre didactice de la Scoala Gimnaziala Derna ni le-am adus aminte la cea mai grandioasa sarbatoare a romanilor de pretutindeni, 1 Decembrie, spunandu-va romani oriunde ati fi: Fiti bucurosi si rugati-va pentru tara voastra!
        In cadrul scolii noastre s-au desfasurat diverse activitati, pentru a sarbatori aceasta zi importanta in istoria tarii.
        Totul a inceput cu „marea adunare” din curtea scolii unde cu mic cu mare am cantat si ne-am incantat sufletul, privirea si imaginatia cu momente pregatite de elevi si dascali preocupati de trecutul, prezentul dar mai ales viitorul acestei natii. D-l Vancea Viorel le-a vorbit elevilor despre insemnatatea zilei de 1 Decembrie, urmat de elevii clasei I, pregatiti de d-soara invatatoare Taut Crina, cu un dans popular romanesc. In final, corul scolii, pregatit de d-na prof. Ungur Emilia, ne-a incantat cu cantece patriotice.         Copii de gradinita si elevii clasa a IV-a, coordonati de doamna educatoare Nyulas Saveta si d-na invatatoare Gal Lidia au sarbatorit 1 Decembrie impreuna, cu cantece, poezii si construind harta Romaniei mana cu mana, din amprentele palmelor lor.
         In spiritul infratirii dintre romani, corul scolii, alaturi de d-na director Popa Lacrimioara, a participat si la o serie de activitati desfasurate la  Scoala Gimnaziala din Brusturi, in cadrul parteneriatului "Cultura si traditie", intre scolile din Derna, Brusturi si Sarbi.
        La Dernisoara, sub semnul celor trei culori ne-am adunat, elevi si profesori (Bodoni Mihaela, Ivan Dana, Diamant Cristina si Alb Bogdan) la o mare sarbatoare unde prin activitati ce vor ramane mult timp intiparite in mintea elevilor am infipt si noi a 94-a lumanare in tortul aniversar al MARII ROMANII.
       LA MULTI ANI ROMANIA, LA MULTI ANI ROMANI!

                                                                                                                                            d-na prof. Bodoni Mihaela

         Stiri - Noutati
Plant a tree for peace
Inscrierea in invatamantul primar 2013
Din dor de Luceafar
Cu Mosul la ecoparada si in jurul lumii
Luluta si Sportacus la gradinita din Derna
La multi ani Romania!
Ziua internationala a profesorului si a educatiei
A inceput scoala!

Cadre didactice

Moise Florian
Director.Prof.Fizica.

Potra Elisabeta
Prof. Lb.romana

Nyulas Saveta