„SA  FITI  VOIOSI...

[...] si sa stiti ca urmasii vostri, in ciuda puterilor lumii, sub acest steag pe care in nestiinta, in durere si in intuneric voi l-ati inaltat, desfasurat si sfintit, vor fi toti impreuna.!”spunea Nicolae Iorga in „Neamul Romanesc”, iar noi, elevi si cadre didactice de la Scoala Gimnaziala Derna ni le-am adus aminte la cea mai grandioasa sarbatoare a romanilor de pretutindeni, 1 Decembrie, spunandu-va romani oriunde ati fi: Fiti bucurosi si rugati-va pentru tara voastra!
        In cadrul scolii noastre s-au desfasurat diverse activitati, pentru a sarbatori aceasta zi importanta in istoria tarii.
        Totul a inceput cu „marea adunare” din curtea scolii unde cu mic cu mare am cantat si ne-am incantat sufletul, privirea si imaginatia cu momente pregatite de elevi si dascali preocupati de trecutul, prezentul dar mai ales viitorul acestei natii. D-l Vancea Viorel le-a vorbit elevilor despre insemnatatea zilei de 1 Decembrie, urmat de elevii clasei I, pregatiti de d-soara invatatoare Taut Crina, cu un dans popular romanesc. In final, corul scolii, pregatit de d-na prof. Ungur Emilia, ne-a incantat cu cantece patriotice.         Copii de gradinita si elevii clasa a IV-a, coordonati de doamna educatoare Nyulas Saveta si d-na invatatoare Gal Lidia au sarbatorit 1 Decembrie impreuna, cu cantece, poezii si construind harta Romaniei mana cu mana, din amprentele palmelor lor.
         In spiritul infratirii dintre romani, corul scolii, alaturi de d-na director Popa Lacrimioara, a participat si la o serie de activitati desfasurate la  Scoala Gimnaziala din Brusturi, in cadrul parteneriatului "Cultura si traditie", intre scolile din Derna, Brusturi si Sarbi.
        La Dernisoara, sub semnul celor trei culori ne-am adunat, elevi si profesori (Bodoni Mihaela, Ivan Dana, Diamant Cristina si Alb Bogdan) la o mare sarbatoare unde prin activitati ce vor ramane mult timp intiparite in mintea elevilor am infipt si noi a 94-a lumanare in tortul aniversar al MARII ROMANII.
       LA MULTI ANI ROMANIA, LA MULTI ANI ROMANI!

d-na prof. Bodoni Mihaela