Scoala Gimnaziala
Nr. 1 Derna
Motto: "Nu putem face lucruri mari, doar lucruri marunte cu multa dragoste"(Maica Tereza)
Plant a tree for peace

        PACEA si MEDIUL INCONJURATOR sunt doua entitati ce nu ne putem inchipui ca pot supravietui separat si pe care noi copiii, elevi ai Scolii Gimnaziale Nr. 1 Derna ni le dorim pe vecie impreuna.
Mediul inconjurator trebuie protejat de toti pamantenii si de fiecare-n parte, pentru a lasa generatiilor viitoare bucuria biodiversitatii, a resurselor si cel mai important dar al Divinitatii: PACEA.
       Iar noi am inceput acest an scolar prin a planta pomi in gradina scolii noastre, constienti fiind de miracolul produs de acestia in fiecare clipa a vietii lor si de faptul ca prin gestul nostru ne alaturam altor mii de copii din intreaga lume si impreuna vom realiza o gradina planetara inzestrata cu puterea de a schimba si lumina lumea.
       Ne-am facut un cadou inestimabil pentru sol si atmosfera, pe care fiecare clasa il va ingriji cu respect si pe care va invitam sa-l vedeti. Ii veti identifica cu usurinta in livada scolii pentru ca ei vor fi pentru totdeauna “pomisorii pacii” ce vor da roade in cativa ani cand pacea, suntem ferm convinsi, va stapani fiecare coltisor al planetei si se va salaslui in sufletul fiecarui copil.
       Astazi este Ziua Internationala a ONU pentru Pace. Organizatia Natiunilor Unite este responsabila pentru Obiectivele de Dezvoltare ale Mileniului [ODM], cele opt obiective de dezvoltare internationala pe care cele 192 de state membre ONU au convenit sa le atinga panain 2015. Acestea includ: reducerea saraciei extreme, reducerea mortalitatii infantile, combaterea epidemiilor, cum ar fi SIDA, precum si activarea unui parteneriat global pentru dezvoltare. Toate acestea se bazeaza pe faptul ca dezvoltarea trebuie sa fie pentru pace.
       ONUa fost fondata de guvernele unei lumi macinate de razboaie, fiind menita sa apere pacea si sa sprijine progresul social si economic. Noi, copiii, ne ducem la indeplinire partea noastra, sub directa indrumare a profesorilor nostri.
       Evenimentul de astazi nu este unul intamplator, este o campanie anuala pentru mediu si pentru pace. Pana acum, 11 milioane de copaci au fost plantati de scoli in cadrul acestei campanii globale organizate de ENO si LeAF.
       ENOsau  Environment Online reprezinta o scoala virtuala globala sau o retea pentru dezvoltarea durabila, cu sediul in Finlanda.
       Learning about Forest–“Sa invatam despre Padure” este o organizatie internationala ce lucreaza pentru un viitor sustenabil prin intermediul educatiei pentru mediu, beneficiind de sprijinul companiei Panasonic. In acest an, LeAF si ENO isi unesc fortele pentru a derula cea mai mare campanie de plantare de pana acum.
       Orice activitate la scara mica poate deveni de rang global si fiecare dintre noi putem contribui. Suntem mandri ca si noi putem participa la acest eveniment global la care ni s-au alaturat autoritatile locale: Primaria Derna si Postul de Politie.
       Le spunem celor care n-au auzit la timp despre initiativa ONU in acest an, ca-i asteptam  anul viitor sa ne urmeze exemplul.
       “Pomisorii pacii” asteapta sa prinda radacini, sa dea roade si, mai ales, sa creasca odata cu noi.

       Stiri - Noutati
Plant a tree for peace
Inscrierea in invatamantul primar 2013
Din dor de Luceafar
Cu Mosul la ecoparada si in jurul lumii
Luluta si Sportacus la gradinita din Derna
La multi ani Romania!
Ziua internationala a profesorului si a educatiei
A inceput scoala!

Cadre didactice

Moise Florian
Director.Prof.Fizica.

Potra Elisabeta
Prof. Lb.romana

Nyulas Saveta