Ziua educatiei - 5 octombrie 2017
 Ziua mondiala a Educatiei
“Nu pot invata pe nimeni nimic. Pot doar sa-i invat sa gandeasca!” (Socrate)

Ziua mondiala a Educatiei a fost prilejul elevilor de a-si expune parerile, credintele, convingerile legate de educatie, scoala, profesori. Activitatea a debutat cu un brainstorming in jurul cuvantului „educatie”, urmata de gasirea unui echivalent pentru fiecare litera din cuvantul „educatie” care sa sublinieze sau sa defineasca educatia. Intreaga activitate s-a finalizat cu crearea unui colaj de citate, de cartonase pe care fiecare elev si-a scris propria definitie a educatiei si o imagine reprezentativa cu rolul educatiei – largeste puntile mintii si ofera o vasta cale de acces spre lumea intreaga!
                                                                                                                        Prof. Siandra Gabor